Basın Müzesi Hakkında

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti, Basın Müzesi'nin kuruluşuyla Cemiyet ve Balıkesir basın tarihini gözler önüne serecek, basında teknolojik gelişimi, Balıkesir basınına hizmeti geçenleri gelecek nesillere taşıyacak çok önemli bir adım atmıştır. 
Bu müzeyi ziyaret edenler, öncelikle basının teknolojik gelişimini sergileyen ve bizden önceki gazetecilerin ve bizim dönemimizde basında kullanılan araç ve gereçleri görecektir.
Balıkesir basınını tarihçesine tanıklık edecek, Balıkesir ve Türk basınına emeği geçmiş gazetecilerin, başkanlarımızın ve üyelerimizin özgeçmişleri, eserlerinin yer alacağı müzede dijital ortamda bilgi arşivi yaratılacaktır. Sesli ve görüntülü olarak Balıkesir basınının geçmişinden bugününe yolculuk yapabilecektir.
Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Medya Merkezi ve Basın Müzesi sekiz ayrı odadan oluşmaktadır. Bu odalara Ulusal Kurtuluş mücadelemizin simge isimleri arasındaki ve o dönemde  Balıkesir'de yayımladıkları gazetelerle halkımızın aydınlanmasını sağlayan Hasan Basri Çantay ve Mustafa Necati Bey başta olmak üzere Balıkesir basınına önemli katkıları bulunan cemiyetimizin kurucu isimlerinden Cevdet Demiray, Münir Yenal, Cahit Albayrak, Ekrem Balıbek ve M. Reşit Kıpçak ile "Öldürülen Gazeteciler Odası" isimlerinin verilmesini kararlaştırdık.
Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti'nin "Basın Müzesi" projesi, 2010-2013 döneminde görev yapan yönetim kurulu üyelerimizin imzalarıyla alınan kararla projelendirilmiş, 2013-2015 döneminde görevde bulunan yönetim kurulu tarafından hayata geçirilmiştir. 
Bizden katkılarını esirgemeyen herkese, müze yerinin Cemiyetimize tahsis edilmesine öncülük eden 2009-2012 yılları arası görev yapan Balıkesir eski Valisi Yılmaz Arslan ile Balıkesir Valisi Ahmet Turhan'a, 2009-2014 dönemi İl Genel Meclisi (İGM) üyeleri nezdinde İGM başkanı Ramazan Bahçavan'a, bu müzenin yaşama geçmesinde hazırladığımız proje için 'uygulanabilir' onayı vererek hibe desteği sağlayan Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) yönetimine, müzede sergilenmek üzere eser desteğinde bulunan meslektaşlarımıza BGC yönetimi olarak teşekkür ediyoruz. 

Balıkesir basın tarihinin gelecek nesillere ulaştırılması ve basına emeği geçen gazetecilerin ve basın şehitlerimizin isimlerinin sonsuza dek yaşatılması adına BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi'nin oluşturulmasına vesile olduğumuz için mutluyuz. 
Bu onuru Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti'nin saygın üyeleri ve Balıkesir halkıyla paylaşıyoruz.
Saygılarımızla.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti 
Yönetim Kurulu Adına
Başkan
Ramazan DEMİR